HISTORIA PODOKĘGU

 

 

 

W 1924r z inicjatywy działaczy powstał Podokręg Piłki Nożnej w Bielsku i Białej, podlegający terytorialnie Okręgowemu Związkowi Piłki Nożnej w Katowicach. 


W dniu 22.04.1945r odbyło się posiedzenie organizacyjne z inicjatywy Śląskiego OZPN celem reaktywowania Podokręgu Piłki Nożnej w Bielsku- Białej, obejmujący swym zasięgiem kluby, które należały do niego przed 1939r z miast: Bielsko, Biała, Żywiec, Kęty, Andrychów, Wadowice, Oświęcim, Brzeszcze, Dziedzice, Czechowice, Cieszyn, Skoczów  i Pszczyna. Przewodniczącym Podokręgu został Jerzy Hess, zastępcą Galos, sekretarzem Artur Kulig i Jan Kalinowski, oraz członkowie Skoczylas, Gałuszka, Przybylski. Przewodniczącym Wydziału Gier i Dyscypliny został Stefan Pindel, zastępcą Józef Jarosz, członkowie: Polaczek, Malinowski i Mrowiec. Już 3 maja 1945r rozegrano pierwsze zawody  Bielsko-Kraków w których drużyna Bielska przegrała 2:6 (0:3). W okresie od 1945r do 1949r na corocznych zebraniach wybierani byli nowi członkowie władz Podokręgu, jak Zarzycki, Jarzebiński, Herzberg, Jarek, Dąbrowski, Steinhof , Janik, Then, Bielewicz, Adamski, Olearczyk, Gowin, Bielewicz, Humenny, Kogut, Łajczak, Warmuz, Placzke, Śliwka. W 1950r Podokręg został przejęty przez Wojewódzki Komitet Kultury Fizycznej w Katowicach , prowadząc nadal rozgrywki w dotychczasowym zakresie. W 1951r po połączeniu miast Bielsko i Biała w jedno miasto i po odejściu klubów z powiatów Wadowice i Żywiec do OZPN w Krakowie, Podokręg w Bielsku-Białej prowadził rozgrywki klasy A, B  i C seniorów z przedmeczami juniorów, oraz eksperymentalnie rozgrywki trampkarzy. Podokręgowi podlegały wówczas kluby z powiatów: Bielsko-Biała, Cieszyn i Pszczyna. 


W 1960r wybrano nowe władze Podokręgu: Władysław Pysz - prezes, Stefan Placzke- przewodniczący Wydziału Gier i Dyscypliny, Z. Marzec- kapitan sportowy, A. Smełty, M. Nalepa, S. Danielec, T. Galos, A.Humenny- członkowie Zarządu, oraz  Szwanda, Szczotka, Piątek, Paszek, Kwaśniewski, Bułka, Ślosarczyk, Misiura, Polak, Janota, Bąbała, Rozner, Kruk- Wydział Gier i Dyscypliny, W. Hornik, Z. Pruski- Komisja Szkoleniowa, Tarnawski, Gowin, Tymich- Komisja Rewizyjna.  


Od 1962r kadencja władz Podokręgu została przedłużona na okres 4 lat, a w tym czasie  składy poszczególnych wydziałów  były  uzupełniane miedzy innymi  przez takie osoby jak: F. Maga,  Z. Marzec,  Z. Machino,  K. Danielec,  J. Zatorski,  J. Kalinowski, E. Sobesto,  J. Pokral, M.Kozynacki, J.Piłocik, J.Małecki.


W 1974r uroczyście obchodzono Jubileusz 50 lat Podokręgu, który kończył okres trudnej ale owocnej pracy wielu działaczy zaangażowanych w rozwój piłki nożnej na Podbeskidziu.


W 1976r po utworzeniu województwa Bielsko-Biała, utworzony został Okręgowy Związek Piłki Nożnej który przejął prowadzenie rozgrywek Podokręgu Bielsko-Biała do 2000r, kiedy to odłączono od Bielska-Białej drużyny z powiatów Oświęcim i Wadowice. W związku z tym ponownie wydzielono z Okręgowego Związku, Podokręg Bielsko-Biała, a jego prezesem wybrano Alfreda Jenknera, wiceprezesami zostali Roman Kubieniec,Jerzy Więcek, sekretarzem Zbigniew Kaczmarczyk, oraz członkami Zarządu: Piotr Piechówka, Tadeusz Stawowczyk, Szendzielorz Aleksander, Wojciech Waligóra. Podokręg prowadził rozgrywki klasy A i B seniorów oraz juniorów i młodzików C i D.


W 2004r prezesem Podokręgu wybrany został Roman Kubieniec, wiceprezesami Eugeniusz Kulik i Wojciech Waligóra, sekretarzem Zbigniew Kaczmarczyk, członkami Zarządu: Alfred Jenkner, Leszek Kowalewski i Tadeusz Stawowczyk.


Po Walnym Zebraniu sprawozdawczo- wyborczym odbyty w dn. 04.04.2008r funkcje prezesa powierzono ponownie Romanowi Kubieńcowi, wiceprezesami zostali wybrani Eugeniusz Kulik i Wojciech Waligóra, sekretarzem Zbigniew Kaczmarczyk, członkami:  Henryk Baścik, Ireneusz Furczyk, Zbigniew Suwaj.


Podokręg nadal prowadzi rozgrywki klasy A i B seniorów oraz lig C i D juniorów i młodzików w których udział bierze 31 klubów reprezentowanych przez 23 drużyny seniorów i 32 drużyny juniorów i młodzików.